Lojzo a jeho zápiskyPísanie je moja radosť.

Životné poistenie na každú životnú udalosť

Publikované 27.07.2017 v 00:00 v kategórii Životné istoty a peniaze, prečítané: 137x

Aj v dnešnom uponáhľanom svete je náš život prioritou a preto životné poistenie by malo byť nevyhnutnou súčasťou vašich výdavkov. Nemalo by však ísť o hocijakú životnú poistku, ale o takú, pri ktorej neplatíte nič navyše a dostatočne spĺňa vaše požiadavky. Ja som práve takú našiel.

Hoci je v súčasnosti životné poistenie bežným produktom, mnoho ľudí stále váha, či má alebo nemá uzatvoriť aj tento typ poistenia a kladie si otázku, či sa im oplatí. Ľuďom, ktorí majú nebezpečné povolanie, asi ani netreba odpovedať. Ale čo my, pracujúci napríklad v kanceláriách či z pohodlia domova?


Keď som bol mladý, nad poistením som vôbec neuvažoval. Načo aj. Rodinu som ešte nemal a môj zdravotný stav bol vždy výborný. Teraz, keď som už starší, rozmýšľam inak. Prvoradé je pre mňa zabezpečiť manželku a deti, v prípade, že by sa mi čokoľvek stalo. Viem, že peniaze z poistky nikdy nenahradia človeka, ale aspoň čiastočne dokážu pomôcť pozostalým v tých najťažších chvíľach.


Takže bez ohľadu na to, v akom prostredí pracujete a aký je váš zdravotný stav, myslite na to, že zákerná smrteľná choroba vás môže postihnúť kedykoľvek alebo nehoda, ktorá môže ohroziť váš život, môže číhať na každom vašom kroku.


Druhy životných poistení


Okrem klasického rizikového životného poistenia, ktorého primárnou a jedinou funkciou je finančne zabezpečiť rodinu poisteného v prípade jeho úmrtia, existuje aj investičné poistenie, pri ktorom je možné sledovať si pohyby na účte, čo sa týka rizikovej a investičnej časti poistenia.


Životná poistka nemusí byť len ochranou vášho života, ale môže slúžiť aj na sporenie si do budúcna, kedy sa napríklad v dôchodkovom veku vaše príjmy znížia, ale vďaka poisteniu so sporením si môžete udržať svoj zabehnutý životný štandard.


V takmer každej poisťovni má klient možnosť vybrať si aj jednotlivé druhy pripoistení. Ide napríklad o pripoistenie v prípade smrti v dôsledku úrazu, pri ktorom je určenej osobe vyplatené okrem finančného plnenia zo životnej poistky aj plnenie z doplnkového pripoistenia. Jedným z pripoistení býva aj doplnkové poistenie trvalých následkov úrazu. Častou súčasťou životnej poistky je aj pripoistenie kritických chorôb, ktoré sa v mnohých prípadoch končia predčasným úmrtím. V prípade možnosti liečenia stavu pacienta, dokáže tento druh pripoistenia poskytnúť finančné prostriedky na liečbu alebo rehabilitáciu chorého.


Môj výber poistenia


Keďže som sa poistenie rozhodol uzavrieť vo vyššom veku, aj jeho cena bola vyššia, ako by to bolo, kým som bol mladý. S výberom poistenia mi pomohla poisťovňa ERGO, pre ktorú je, podľa mojej vlastnej skúsenosti, klient naozaj na prvom mieste a zvolil som si investičné životné poistenie ERGO Invest II. V rámci tohto poistenia som mal možnosť vybrať si aj rôzne druhy pripoistení, ktoré ešte navýšia moju poistnú ochranu. Pre každého je určite výhodnejšie zahrnúť viaceré riziká do jednej zmluvy a tak byť poistený voči následkom úrazov, chorôb, práceneschopnosti alebo aj strate zamestnania.


Výhodou, ktorá mi bola ponúknutá, bolo aj to, že svoje deti a manželku som si mohol za zvýhodnenú sumu poistiť v rámci mojej zmluvy, vďaka čomu mám dobrý prehľad o poistení celej našej rodiny.


Aby som si bol istý, že aj o niekoľko rokov bude mať moja poistná suma rovnakú hodnotu ako pri uzatváraní poistky, poistenie som si indexoval. Indexovanie mi zabezpečí to, že výška poistky sa každoročne automaticky zvýši, a tým narastie aj výsledná poistná suma, bez ohľadu na zmenu môjho zdravotného stavu.


Kedy sa dať poistiť a aké poistenie si vybrať?


Uzavretie poistenia stále odkladáte? Nečakajte s tým príliš dlho tak, ako som čakal ja. Pretože čím ste starší, tým vyššia bude aj suma, za ktorú vás poistia, alebo sa váš zdravotný stav môže zo dňa na deň natoľko zhoršiť, že už pre vás poistenie ani nebude možné. Ideálne je pre človeka poistiť sa vtedy, kým je ešte mladý a zdravý.


Ak si myslíte, že životnú poistku nepotrebujete a namiesto toho uvažujete iba nad uzavretím úrazového poistenia, mýlite sa. Úrazové poistenie totižto poisťuje klienta iba pre prípad smrti spôsobenej úrazom, určite však vašu rodinu nezabezpečí v prípade vašej smrti následkom kritickej choroby. Takže, ak úrazové poistenie, tak jedine ako pripoistenie k bežnému životnému poisteniu.


Pri životnom poistení sa určite netreba obávať toho, že ak zarábate menej, nebudete ho mať z čoho platiť. Minimálny mesačný vklad môže byť aj 10 eur, takže aj pre menej solventných je poistenie s touto sumou dostupné.


Ak stále váhate a chcete ušetriť na úkor toho, že nebudete poistený, je to veľká chyba. Život máme naozaj len jeden, a preto je nevyhnutné si ho chrániť. A ak už aj nemyslíte na seba, tak myslite aspoň na svoju rodinu, ktorá ak je od vás finančne závislá a vyplatenie poistenej sumy v prípade núdze určite ocení.


Dúfam, že svojím príspevkom z vlastnej skúsenosti som prehovoril do duše každého, kto ešte pochybuje o uzavretí životného poistenia. Pri takejto dôležitej veci sa naozaj netreba riadiť tým, aby človek čo najviac ušetril, ale tým, aby za rozumnú a pre neho prijateľnú sumu získal naozaj kvalitné poistenie. Ja už teraz ľutujem, že som poistenie neuzavrel skôr, pretože takto som si zaň musel mierne priplatiť. Na druhej strane som rád, že už nebolo príliš neskoro a ešte som ho uzavrieť stihol.

Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?