Lojzo a jeho zápiskyPísanie je moja radosť.

Strešná krytina je základ: Prečo sa oplatí investovať do kvality?

Publikované 13.04.2017 v 00:00 v kategórii Dom a záhrada, prečítané: 90x

Nikdy som nepredpokladal, že v dôchodkovom veku budem riešiť výmenu celej strechy. Žiaľ, nič iné nám s manželkou neostávalo. Nakoniec sme to však zvládli na výbornú.

S manželkou sme si užívali jeseň života so všetkým, čo k tomu patrí. Dôchodok pre nás neznamenal vysedávanie pri televíznej obrazovke či podriemkávanie v kresle. Voľné chvíle sme trávili cestovaním, turistikou a starostlivosťou o našich päť malých vnúčat. Práve sme sa vrátili z výletu z Moravy, keď som si niečo všimol.

Na stene jednej strany domu bol mokrý fľak. Viem, že počas posledných dní intenzívnejšie pršalo, no ako sa mohla dostať voda na stenu? Začal som mať podozrenie, že so strechou nie je niečo v poriadku. Okrem fľaku som si však na škridlách nevšimol nič zvláštne, moje podozrenie čoskoro odviali iné povinnosti.


Búrka narobila na streche škody

Všetky moje podvedomé obavy sa potvrdili zhruba za dva mesiace, keď sa našou obcou prehnala silná búrka, ktorá dokonca u suseda polámala stromy. Teraz sa už na dvoch stenách zjavili obrovské mokré fľaky. A aby toho nebolo málo, silný vietor zhodil aj niekoľko škridiel, v streche zostala diera. Trvalo mi chvíľu, kým som celú situáciu vstrebal. Našťastie podľa predpovede sme mali mať na istú dobu od dažďa pokoj. Dokým sa to opraví snáď pršať nebude...


A zlé správy odštartovali..

Synovi sa podarilo urgentne vybaviť nejakého stavbára, ktorý mal na streche pozrieť miesta, kade nám zateká. Plus samozrejme opraviť hneď aj čerstvú dieru. Keď si človek myslí, že ho už nič neprekvapí, mýli sa. Ja som si to uvedomil v momente, keď mi synov známy oznámil stav našej strechy. Krov je vraj v hroznom stave a samotná krytina na tom nie je o nič lepšie. Opraviť dieru a tie najhoršie miesta môže, no stačí ďalšia silná búrka a budeme mať poriadne veľký problém.

To nemôže byť pravda, vždy som si myslel, že táto strecha ma prežije, veď má len 25 rokov. Mladý stavbár sa ukázal ako veľký odborník, vysvetlil mi, že firma celú rekonštrukciu pred rokmi pravdepodobne odflákla a materiál tiež vyzerá byť nízkej kvality. Vlastne máme šťastie, že prvé problémy sa objavili až teraz. Dohodli sme sa, že sa poradí s kolegami a dá mi vedieť, koľko by nás oprava celej strechy stála.


Finančne sme to nemohli sami zvládnuť

Druhý deň priniesol ešte horšie správy ako ten predtým - a to som si myslel, že sa už nedá. Po telefonáte od stavbára, ktorý mal zhodnotiť koľko by nás vyšla rekonštrukcia mi zamrzol úsmev na perách. To s manželkou finančne nezvládneme! Čo teraz? Ženu suma tiež poriadne zaskočila. Našou alternatívou bolo vybrať si nejakú najlacnejšiu strešnú krytinu s pochybnou kvalitou a ešte pochybnejším výrobcom.

Mal som niekoľko dní hlavu v smútku. Bez nálady som bol aj vtedy, keď nás prišiel navštíviť syn s rodinou. Keď mi však povedal, čo s dvoma sestrami na rodičov vymysleli, onemel som. Spoločne sa rozhodli viac ako polovicu nákladov uhradiť - z lásky a vďaky za ich výchovu, ako aj vnúčat. Najskôr som odmietol, no proti sile troch hlasov som bol bezmocný. Nebudem ani opisovať, aký som bol na svoje veľké deti pyšní.


Mohlo sa začať s rekonštrukciou

Už prešlo viac ako 25 rokov od doby, kedy som sa aktívne zaujímal o strešné krytiny, materiály a ponuku. A ako posledné dni ukázali, aj vtedy som bol poriadny amatér, ktorý sa nechal oklamať.

Nemal ani najmenšiu predstavu, čo všetko sa dá dnes zohnať a aké možnosti pri výbere máme. Prvým bodom bola výmena krovu, ja som zatiaľ so synom pátral po kvalite a rozumnej cene. Veľkou oporou mi bol syn, ktorý pred pár rokmi vymieňal starú strechu na zakúpenom domčeku v susednom meste.

Dal som na rady jeho aj stavbára, ktorý sa nám o novú strechu postará. Ich odporúčanie bolo jasné – kvalitná strešná krytina značky Creaton. Syn ju práve použil pri obnove starej strechy a chválou nešetril. Výhodou je najmä overená kvalita a záručná doba na materiál.


Eternit?

Náročnejšie to už bolo pri výbere konkrétnej krytiny a typu. Ja som bol presvedčený, že nič iné ako pálenú keramickú škridlu nechcem. Keď už mám do niečo investovať poriadnu sumu, nech je to skutočná kvalita, no nie? Tentokrát zasiahol vedúci stavbár, s ktorým som sa rozhodol poradiť. Podľa neho má rovnakú kvalitu aj vláknocementová krytina, ktorá pred rokmi nahradila tzv. eternit.

Tak eternitovú fasádu som si pamätal ešte aj ja, už vtedy sa hovorilo, že z neho uniká nebezpečný azbest. To si mám ozaj dať nad hlavu sebe aj manželke? Stavbár sa dobre zasmial, nechápal som, čo je také zábavné. Dnešná verzia „eternitu“ totiž neobsahuje vôbec žiadne škodliviny a v žiadnom prípade nebezpečný azbest. Práve naopak, materiál je veľmi šetrný k životnému prostrediu a zároveň je dnes na trhu veľké množstvo moderných prevedení a šablón.


Už len dobré správy

Čím dlhšie som nad touto možnosťou uvažoval, tým viac som bol naklonený myšlienke dať na strechu práve vláknocementovú krytinu. Páčila sa mi rozumná cena ale napríklad aj nízka váha materiálu oproti pálenej škridle. Bolo rozhodnuté...

So synom sme napokon využili na objednanie eshop Creaton.sk, rozhodli sme sa pre ľahkú vlnovku, ktorá tvarom i farbou pripomínala práve škridly. Snáď pôjde od teraz už všetko po masle a najbližšiu búrku prežijeme v pokoji a pod novou strechou. O výbere odborníkov či materiálu som nemal najmenších pochýb.

Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?