Lojzo a jeho zápiskyPísanie je moja radosť.

Poistenie proti živlom sa vám oplatí za každých okolností

Publikované 10.07.2017 v 00:00 v kategórii Auto moto, prečítané: 134x

Počasie vie byť občas poriadne nevyspytateľné a dokáže potrápiť každého bez výnimky. Týka sa to všetkých motoristov bez ohľadu na značku a rok výroby auta. Rovnako tak ako nedávno mňa, aj vás môže náhla zmena počasia nepríjemne prekvapiť práve vtedy, keď by ste to najmenej očakávali – počas cesty na dovolenku.

Z vlastnej skúsenosti viem, že jedinú spoľahlivú ochranu všetkým motoristom poskytne len poistenie proti prírodným nástrahám. Súčasný charakter klimatických zmien poukazuje na veľkú nestálosť počasia v mnohých oblastiach sveta. Napriek tomu, že Slovensko nepatrí práve do oblasti poznačenej extrémnymi výkyvmi počasia, aj tu nás môžu živly prekvapiť kedykoľvek bez ohľadu na ročné obdobie.

Z hľadiska výskytu a intenzity búrok a prívalových dažďov sú mimoriadne rizikové predovšetkým letné a jesenné mesiace. Našťastie, v mojom prípade išlo len o poškodenie auta vplyvom silného krupobitia. Práve v tejto nepríjemnej situácii som ocenil výhody poistenia proti živlom, ktoré som stihol ešte pred spomínanou udalosťou uzavrieť.


Šťastie alebo náhoda?

Zaujímavá na celom mojom príbehu je v prvom rade skutočnosť, že som jazdil dlhé roky bez havarijného poistenia. Ako mnoho mne podobných motoristov som ani ja až do tejto skúsenosti neprikladal veľký význam akýmkoľvek formám havarijného poistenia. Mal som za to, že sú to len výdavky z rodinného rozpočtu navyše, a ak budem jazdiť podľa predpisov, nemôže sa mi nič stať. Tak to aj dlhé obdobie bolo.

Až vplyvom pre mňa šťastnej náhody som sa jedného dňa stretol s mojím starým priateľom a bývalým spolužiakom Igorom. Ako to už chodí, mali sme si toho veľa čo povedať, a tak sme sa rozprávali asi pol druha hodiny o všeličom možnom. Igor mi spomenul svoju vášeň a záľubu pre cestovanie, ako aj praktické skúsenosti zo svojich potuliek svetom. Keďže bol aj vášnivým motoristom, zmienil sa aj o svojej nedávnej príhode, pri ktorej zažil vyčíňanie tornáda v Severnej Amerike či piesočnej búrky kdesi blízko Sahary. Tiež som mu opísal svoje, i keď skromnejšie cestovateľské zážitky.

Ani neviem ako sme sa k tomu dostali, no spýtal sa ma, či som poistený proti živelným udalostiam. Samozrejme, že som mu klamať nechcel, a preto som sa mu priznal, že nemám uzavreté ani havarijné poistenie. Priateľ sa na mňa pozeral trochu zarazene, no uznal, že je to moje osobné rozhodnutie. Sám som si následne priznal, že to asi nie je veľmi rozumné. Bolo to len pár týždňov pre mojou plánovanou dovolenkou do Vysokých Tatier, preto som sa hneď na druhý deň vybral do mojej poisťovne, aby som uvedenú chybu napravil. V tej chvíli som ani len netušil, že sa mi tento druh poistenia už čoskoro zíde a v plnej miere ocením jeho výhody.


Scéna ako z apokalyptického filmu

Pred mojím odchodom na vytúženú dovolenku žiadne predpovede počasia neuvádzali, že by mali na Slovensku hroziť akékoľvek extrémne výčiny počasia. S týmto pocitom som vyrazil na cestu, ktorá mala bezproblémový priebeh až do istého okamihu. Bol som už skoro v tesnej blízkosti cieľa mojej cesty, keď sa zrazu výrazne zotmelo a z tmavých mračien začalo výdatne pršať. Keďže hustý lejak hodnú chvíľu neustával, musel som zastať s autom pri krajnici. To však nebolo zďaleka všetko! Neustávajúci hustý prívalový dážď začalo sprevádzať aj silné krupobitie. Krúpy sa čoraz zväčšovali až dosiahli veľkosť pingpongovej loptičky, čím mi spôsobili vážne poškodenie skiel a plechov. Čo však bolo najpodstatnejšie, mňa auto ochránilo.

Tomu, že živly môžu poškodiť auto až v takomto rozsahu, by som predtým asi neveril. No teraz už viem, že ich silu netreba nikdy podceniť bez ohľadu na destináciu, do ktorej sa vyberiete. Fakt, že som mal na tento prípad uzavreté poistenie, som v danej situácií skutočne ocenil, nakoľko materiálna škoda na mojom aute nebola vôbec zanedbateľná.


Odporúčam nespoliehať sa len na PZP

Ak ste držiteľom alebo vlastníkom motorového vozidla, určite viete, že zákonné poistenie (PZP) vás pred takýmito udalosťami neuchráni. Toto poistenie totiž zahŕňa iba škody na zdraví a majetku, ktoré spôsobíte svojím autom niekomu inému. PZP teda bežne nekryje škody, ktoré môžu na vašom aute spôsobiť prírodné živly (krupobitie, búrka, silná víchrica, zosuv pôdy a pod.).


Ochráňte svoje auto ešte pred dovolenkou

Spôsobov, ako môžete svoje auto ochrániť pred živelnými pohromami, existuje niekoľko. Ak si myslíte, rovnako ako kedysi ja, že by havarijné poistenie bolo pre vás zbytočným luxusom, môžete sa k PZP pripoistiť len proti prírodným živlom. Inú alternatívu ponúka plnohodnotné havarijné poistenie, ktoré okrem iným poistných udalostí zahŕňa aj prípadnú ochranu pred živlami.

Ďalšou možnosťou je tzv. čiastočné KASKO alebo „mini“ havarijné poistenie, ktoré sa vzťahuje len na určité poistné riziká, v rámci ktorých sú zahrnuté aj živelné udalosti. V každom prípade vám však odporúčam nič nepodceniť a vybrať si formu a rozsah poistenia, ktoré vám bude najlepšie vyhovovať a počíta aj s rizikami nepriazne počasia.


Poistenie proti živlom sa vám oplatí za každých okolností

Skutočnosť, že pred nástrahami počasia sme všetci takmer bezmocní, si uvedomíme zväčša až v vtedy, keď oheň, víchrica, krúpy alebo záplavy poškodia naše auto. Adekvátnou reakciou motoristov na vrtochy počasia môže byť poistenie proti živlom, vďaka ktorému možno zmierniť následky formou materiálnych škôd vzniknutých na vašom aute ich vplyvom. Za živelné udalosti, ktoré môžu ohroziť vaše auto, sa najčastejšie považujú:


 • požiar alebo výbuch,

 • priamy úder blesku,

 • náraz lietadla,

 • záplava, povodeň,

 • víchrica,

 • krupobitie,

 • zemetrasenie,

 • zosuv pôdy, zrútenie skál alebo zemín, tlak snehu, zosuv lavín, pád stromov, stožiarov a iných predmetov.

Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?