Lojzo a jeho zápiskyPísanie je moja radosť.

Očná pohotovosť pre pacientov očnej kliniky

Publikované 19.04.2018 v 17:06 v kategórii Zdravie a rodina, prečítané: 45x

Nedávno sme sa s manželkou rozhodli, že by bolo po rokoch opäť dobré pomôcť jej rodičom s poriadkom, tentoraz v pivnici domu, v ktorom bývajú. Určite to poznáte, keď sa za roky nazbiera veľa nepotrebných vecí a pivnica slúži ako ideálny sklad. Svokrovci už na to aj vzhľadom na vek nemajú energiu, preto sme sa do toho v jeden víkend pustili sami. Prašné prostredie však neprospelo mojej manželke, pretože sa jej niečo dostalo do oka a to ju začalo nepríjemne rezať, svrbieť a páliť.

Nepríjemné rezanie oka


Manželkini rodičia bývajú v staršom paneláku v centre mesta a ich pivnica sa nachádza až dolu na prízemí. Najskôr sme mali síce problém vôbec otvoriť zámok a dostať sa dnu, no aj po príchode na nás čakali len pavučiny, prach a špina na podlahe. Manželka je alergička, takže hneď začala kýchať. Ale to nás neodradilo, pustili sme sa do vypratávania vecí. Našli sme rôzne zaujímavosti po rodičoch, aj manželkine veci ešte z detských a študentských čias.


Bolo to aj príjemné trochu si takto zaspomínať. Problém však nastal, keď žene pri vyberaní jednej z krabíc z police padla do oka akási smietka, ktorej sa nevedela zbaviť, a oko jej začalo veľmi slziť. Celý večer sme ju potom doma skúšali nájsť a vybrať von. Pomohol som jej s prepláchnutím oka vodou, no to sa jej aj tak zapálilo a nám neostávalo nič iné, len vyhľadať lekársku pomoc.


Rezanie a pálenie bolo také nepríjemné, že sa oko nedalo udržať otvorené a nechceli sme čakať do pondelka, kým by sa manželka dostala k lekárovi. Snažili sme sa zistiť, kde by nám o takomto čase mohli pomôcť, keďže na klasickú pohotovosť medzi vážne chorých a úrazy sa nám veľmi nechcelo. Na internete sme našli kontakt na bezplatnú očnú pohotovosť v Bratislave. Zavolali sme na ich pohotovostnú SOS linku, kde nás ďalej informovali a navigovali priamo k nim.


Pozitívna skúsenosť s očnou pohotovosťou


Očnú pohotovosť prevádzkovala očná klinika, v ktorej je náhodou manželka vedená aj ako pacientka, keďže tu má svojho očného lekára. Pohotovosť je však dostupná aj pre tých, ktorí nie sú priamo pacientmi kliniky. Konzultácie a prípadné výjazdy lekárov tu poskytujú 24 hodín denne každý deň v týždni, a to aj cez víkendy a sviatky.


Na pohotovosti nám lekár vysvetlil, že rezanie a bolesť oka je hlavným prejavom zápalu, ktorý môže viesť až k zápalu oka a očných spojiviek. Často môže mať človek doslova pocit piesku v oku. U manželky išlo o mechanickú iritáciu oka, keďže sa jej pod viečko dostal cudzí predmet. To vlastne spôsobilo dráždenie povrchu oka a nepríjemný pocit a rezanie. Oko je síce uspôsobené na to, aby sa dokázalo účinne brániť zápalom, napokon aj samotná anatómia oka je dobrou prevenciou.


Viečka aj mihalnice slúžia na ochranu a slzy na odplavenie nečistôt. No problém nastáva pri porušení týchto ochranných bariér. Práve to sa najčastejšie stáva presne v takom prostredí, ktoré je prašné, suché a teplé alebo veterné. Inou príčinou rezania v oku môže byť aj alergia. Je dosť možné, že tu sa vtedy stretlo viac faktorov, no v každom prípade možný zápal spojiviek sa lekárovi podarilo napokon odvrátiť.


Manželke oko vyčistili špeciálnym roztokom, museli jej nadvihnúť viečko, ktoré bolo zvnútra poškriabané, a pre istotu potom ešte skontrolovali videnie oboch očí. Dostala antibiotickú mastičku na predpis a očné kvapky, ktoré si kvapkala ešte niekoľko dní po ošetrení. Potom zostala ešte radšej pár dní doma a snažila sa oči nenamáhať, pretože aj doktor jej vysvetlil, že oko sa vie pri aplikácii liečiv najlepšie zotaviť v domácom pokojnom a teplom prostredí, čím sa vlastne aj skráti obdobie liečenia. Vyhýbala sa tiež nadmernému sledovaniu televízora, počítača a mobilný telefón išiel tiež aspoň načas bokom, keďže sa jej naň zle pozeralo. Okrem kvapiek a mastičky si na zatvorené oko prikladala aj teplý obklad, ktorý síce primárne neliečil, ale aspoň otupil nepríjemné svrbenie.


Za pár dní už bolo oko zahojené a celá táto situácia ju aspoň motivovala k tomu, aby si nechala dôkladnejšie vyšetriť zrak a dala si zhotoviť nové okuliare na čítanie s modernými rámami, na ktoré sa už dlho chystala, no nevedela si nájsť čas. Podľa mňa jej veľmi pristanú. Pivnicu som však už potom radšej doupratoval sám.


Som rád, že nám na očnej pohotovosti dokázali tak rýchlo, odborne a efektívne pomôcť. Podľa mňa je na nej priaznivé aj to, že ak niekto absolvuje na klinike nejaký zákrok, operáciu alebo má ešte nejaké otázky po vyšetrení alebo počas liečby, môže sa kedykoľvek obrátiť na odborníkov, ktorí týmto spôsobom dokážu pomôcť nielen pred zákrokom alebo počas neho, ale aj v období rekonvalescencie.

Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?