Lojzo a jeho zápiskyPísanie je moja radosť.

Nadšenie z návštevy starých rodičov vystriedali pocity strachu

Publikované 24.07.2018 v 14:06 v kategórii Zdravie a rodina, prečítané: 180x

Žijem s rodinou v rodinnom dome. Mám manželku, dve deti, prácu. Deti sú samostatné, čo oceňujem, keďže niekedy musím v práci ostať dlhšie. Manželka sa stará o domácnosť, no aj ona chodí do práce. Víkend patrí návštevám, kedy sa stretneme celá rodina a trávime čas spoločne. Po ňom každý nabehne na svoj zabehnutý systém. Tento týždeň, ktorý nás čaká, však bude iný.

Nedá sa povedať, či v dobrom alebo zlom zmysle, ale bude iný, keďže k nám príde pre mňa vzácna návšteva. Moji starí rodičia. Majú už svoj vek, no aj vzhľadom naň sú mobilní a komunikujú o všeličom možnom. Dokonca babička sa snaží priblížiť dnešnej dobe a niekedy skomolí slová – čo je síce pre všetkých veľmi zábavné a milé, aj keď ja som sem-tam mal pocit, že má babička príznaky mozgovej príhody.

Na návštevu sa teším, ale mám aj obavy

Tentokrát však starí rodičia prídu na celý týždeň. A pre nás to bude znamenať niečo navyše. Starkých mám veľmi rád a úprimne sa teším, že k nám prídu. Deti si s nimi rozumejú a starkí im rozprávajú, aké to kedysi bolo. Na druhej strane moje nadšenie vystriedali pocity strachu. Strachu z toho, ako zvládnem starostlivosť o nich.


Väčšinu vecí si dokážu urobiť sami, no obidvaja trpia nejakými ochoreniami, čo vyžaduje určitú opateru. Tak som sa rozhodol dôkladne sa pripraviť na ich návštevu. Internet je plný informácií o tom, ako pristupovať k takýmto ľuďom. Myslel som si, že príprava je jednoduchá a starostlivosť bude pre mňa takpovediac brnkačka. Pri štúdiu som však rýchlo zmenil názor.


Každý je individuálny

Starostlivosť o týchto ľudí závisí od konkrétneho človeka. Sú seniori, ktorých choroba opantala tak, že k vám môžu byť nevrlí, dokonca až agresívni. Niektorí môžu z domu utekať, a sú aj takí, ktorí nedokážu urobiť základné hygienické potreby bez pomoci. To nebol náš prípad, no nechcel som ostať nepripravený.


Starkí starostlivosť o seba zvládali vzájomne medzi sebou, no babka bola tá, ktorá si starobu a s tým súvisiace problémy nechcela uvedomovať a pripustiť. Často sa teda stávalo, že ostala urazená alebo mala zlú náladu, ak sme jej chceli s niečím pomôcť. Navyše mala problémy s nočným pomočovaním – a to bol pre mňa najväčší problém.


Doma sme sa na návštevu poctivo pripravovali

Ale iba do toho momentu, kým som sa s touto problematikou neoboznámil bližšie. Dnes existuje niekoľko možností, ako tento chúlostivý problém riešiť. V prvom rade som musel zmeniť prístup. Niežeby som nebol empatický, ale nevedel som ako pristupovať k starkej tak, aby to nebrala negatívne.


Po príchode som sa plánoval poradiť aj so starkou. Doma som urobil menšie zmeny. Deti som na ten týždeň presťahoval do izieb na druhom konci domu a starkých som plánoval uložiť do izby, ktorá bola bližšie pri záchode a kúpeľni. Chcel som im uľahčiť prístup sem.


Zaobstaral som si potrebné pomôcky

Ako som spomínal, starká trpí nočným pomočovaním, nie je to pravidelné, ale s pribúdajúcim vekom sa to zhoršuje. Nakúpil som si teda aj rôzne pomôcky, vhodné pri takomto probléme. Na posteľ som im uložil podložky, ktoré pomáhali absorbovať moč. Nemali by sa cítiť urazene, keďže od starkej viem, že podobné podložky majú aj doma.


Vhodné vložky či spodná bielizeň sú pri inkontinencii veľmi nápomocné, no keďže k nám starkí išli iba na týždeň, nebolo potrebné riešiť aj toto. Iné by to bolo, ak by starostlivosť o nich bola na dlhšie, resp. bývali by u nás. V takom prípade by si starostlivosť o nich vyžadovala dôkladnejšiu prípravu.


Vcítil som sa do ich kože

Moja príprava nespočívala len vo vyhľadávaní informácií o starostlivosti. Spomínal som už osobný prístup. Ten je pri zaobchádzaní so staršími ľuďmi prvoradý. Správny prístup je totiž polovica úspechu. Naladil som sa nielen pozitívne, ale najmä som sa snažil vcítiť do ich kože.


To znamená kože niekoho, kto je – aj keď nie úplne – odkázaný na pomoc iného. Manželku som poprosil, aby nakúpila potraviny, ktoré starký so starkou budú môcť jesť. To znamená iný druh pečiva, mlieka či iných surovín. Nemali sme s tým problém. A manželka bola pripravená variť dokonca dva druhy jedál.


Chcel som s nimi stráviť čas

Stráviť s nimi čas, aby sa necítili osamotene, som si nemohol naplánovať na celý týždeň, no dni na konci týždňa a víkend som si vyhradil pre nich. Prechádzky a ukážka nášho mesta im podľa mňa padne vhod, a rozprávanie sa tiež. Starší ľudia totiž spoločnosť potrebujú viac, ako si myslíme. Niekedy je to pre nich aj určitá forma liečby.


Vytvoriť pre starších ľudí príjemné prostredie a zároveň sa o nich dobre postarať nie je vôbec jednoduché. Každý vyžaduje individuálny prístup. Prípravu na starostlivosť o starých ľudí by sme nemali zanedbať a nebrať ju na ľahkú váhu. A čo je dôležité, základom prípravy by mal byť najmä pozitívny prístup.

Komentáre

Celkom 0 kometárov

  • Neregistrovaný uživatel

    Meno: Prihlásiť sa

    Blog:

    Obsah správy*:

    Kontrolní kód*:
    Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?