Lojzo a jeho zápiskyPísanie je moja radosť.

Lojzo's Investigtion: ROAMING

Publikované 14.02.2018 v 19:07 v kategórii Cestovanie, prečítané: 99x

Milujem dovolenky, hlavne ak sú spojené so slnečným počasím a plážou. Keď aj náhodou niekedy ideme mimo Slovenska len na návštevu známych do zahraničia, rátam to ako aktívnu dovolenku. No môj posledný prípad cestovania do zahraničia veru dovolenka nebola...


Odkedy som postúpil v práci na manažéra výroby, musím chodievať aj na rozličné školenia a tentoraz ma môj šéf poslal na služobnú cestu do Anglicka. Nič by na tom nebolo, keby som neletel prvýkrát a zároveň sám. Všetky inštrukcie týkajúce sa letiska a pravidiel leteckej dopravy som už dostal nielen od rodiny, ale aj kolegov. No cestovať niekam osamote sa mi teda nechcelo.


Pripraviť sa, letíme


Už pri príprave na svoj odchod som začínal pomaly stresovať, čo všetko by som si mal zbaliť so sebou. Šéf mi pripravil minimálne dve veľké kopy papierov a jednu prezentáciu, ktoré som si musel zobrať ako reklamný materiál našej firmy. Okrem papierov som si ako prvé dal do kufra svoj notebook – bez neho sa neviem pohnúť ani meter. Keďže však notebook nemôžem zobrať všade, musel som začať riešiť, ako ostať v kontakte s kolegami, šéfom aj rodinou.


Najjednoduchšiu komunikáciu by som mal asi so šéfom, pretože mám pracovný mobil a poplatky, ktoré by som platil za telefonovanie v zahraničí, by ma tým pádom netrápili. No so svojimi kamarátmi a rodinou si telefonovať z pracovného mobilu nemôžem. A tak som si vyhľadal na internete všetky možnosti pre najvýhodnejší roaming v Anglicku.


V rámci Európskej únie


Výhodou Anglicka ako štátu je, že ešte stále patrí medzi krajiny Európskej únie. Neviem, ako to bude neskôr, keď Veľká Británia vystúpi z tohto spoločenstva európskych štátov… Ale teraz musí dodržiavať zákony EÚ. Jeden z nich hovorí, že krajiny Európskej únie musia mať medzi sebou zvýhodnené volania bez poplatkov pri prijímaní hovorov. Lenže v mojom prípade by som sa s rodinou rád porozprával aj cez SMS či hlavne internet.


Počas zbierania informácií o možnostiach zvýhodnených SMS a mobilných dát v zahraničí som našiel viacero výhod a nevýhod u každého sprostredkovateľa. Mne najviac vyhovujúci roaming som objavil na stránke mobilného operátora 4ka. Tým, že som potreboval mať v mobile internet v zahraničí, mohol som si nastaviť v rámci programu upozornenie na prečerpanie 80 % sumy, ktorá slúžila na zaplatenie dát.


Vybraná služba mi umožnila posielať mojej manželke SMS-ky za 4 centy. Rovnakú sumu som platil aj za prevolané minúty, ktoré som volal domov na Slovensko. Zistili sme tak, že sa nám oplatí, ak manželka zavolá mne – keďže ja som prijímal hovory zadarmo. Niekedy som však telefonovať musel, ale napriek tomu bola cena mojich hovorov veľmi nízka.


Na dlhšiu komunikáciu s priateľmi a rodinou som využíval internet. Nielenže mi pomohol na komunikáciu, ale aj ako navigácia vo veľkom Londýne. Prenos dát bol rýchly, čiže spojenie nesekalo a my sme sa mohli plynulo rozprávať. Za 1 MB som platil 1 cent a počas celých 2 týždňov som minul približne 500 MB, čiže som si zaplatil len 5 €.


Nikdy som si nepredstavoval, že budem mať internet v zahraničí za rovnaké podmienky ako doma vo svojej obývačke. Aspoň som sa necítil osamote po večeroch a mal som svoju rodinu o niečo bližšie pri sebe.


Prečo mám práve 4ka


Výhodou tohto operátora je pre mňa telefonovanie s mojou rodinou za veľmi nízke ceny. S mojou manželkou sme si zvolili nekonečné volania medzi sebou, ktorých cena je 4 eurá na celý mesiac. Nemusíme sa tak obávať vysokých účtov ani prevolaných voľných minút. Keďže ja mám ešte pracovný mobil, nepoužívam svoj súkromný veľmi často, stačí mi kupovať si kredit.

Moja manželka má zasa predplatený paušál, v ktorom má 10 GB dát. Tie jej vystačia na internet v mobile, 100 minút na telefonovanie v rámci SR a zároveň má k dispozícií 100 SMS. Nikdy sa nestalo, že by jej to nestačilo a na komunikáciu medzi mnou a deťmi je to akurát.

Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?