Lojzo a jeho zápiskyPísanie je moja radosť.

Kompletný sprievodca, čo všetko musíš zvážiť pri výbere poistenia auta

Publikované 11.04.2018 v 18:53 v kategórii Auto-moto a príbehy z ciest, prečítané: 54x

PZP, asistenčné služby alebo havarijné poistenie, jednému sa z toho všetkého môže zakrútiť hlava, keď zistí, čo všetko potrebuje vybaviť po kúpe auta. Keďže však už mám túto procedúru niekoľkokrát za sebou, môžem ti dobre poradiť, na čom všetkom si musíš dať záležať po tom, čo si kúpiš svoje vysnívané autíčko.


Ako malí chlapci sme si vždy cez leto zvykli sadnúť na trávnik pri hlavnej ceste a sledovať autá. Hrávali sme pritom takú hru, kedy si každý zvolil farbu a potom zisťoval, ktoré auto mu bude „patriť“. Snívali sme o tom, že jeden deň budeme mať vlastné auto. To sa nám splnilo.


Nemali sme však ani šajnu, čo je to povinné zmluvné poistenie, asistenčné služby alebo havarijné poistenie a že koľko „papierovačiek“ s tým bude! Poďme si teda pekne po poriadku povedať, ako k tomu pristúpiť správne a na čo všetko by si nemal zabudnúť.


Povinné zmluvné poistenie


Začnime pekne po poriadku. PZP slúži na uhradenie škody, ktorú spôsobíš ty, alebo niekto tebe, prevádzkovaním auta. Zo zákona je povinné, takže ani nemysli na to, že by si sa tomu vyhol. Jednak by si dostal pokutu, ktorá sa môže vyšplhať až do výšky 3320 EUR, ale taktiež by si prípadnú škodu musel uhradiť z vlastného vrecka, čo by rozhodne nebolo lacné.

Výhoda PZP spočíva v tom, že ťa skutočne podrží v situácii, kedy spôsobíš niekomu svojím autom škodu na majetku alebo ujmu na zdraví. Poistka túto škodu čiastočne preplatí. Navyše platí v celej Európskej únii, takže sa nemusíš báť ísť na dovolenku k moru s vlastným autom.


Kedy ho musíš uzatvoriť


PZP si povinný uzatvoriť ešte predtým, než svoje nové autíčko prihlásiš na dopravnom inšpektoráte. Máš šťastie, že žijeme v 21. storočí, a preto máš na výber hneď 3 možnosti, ako ho môžeš uzatvoriť. Výber najpohodlnejšieho riešenia je už na tebe.


Môžeš ho zaplatiť:

 1. osobne na pobočke poisťovne,
 2. online,

 3. cez finančného sprostredkovateľa.


Čas, ktorý máš na to, aby si prihlásil auto už s uzatvorením PZP, sa odlišuje od toho, či ide o úplne nové auto (15 dní), auto z iného okresu (30 dní) alebo dovezené zo zahraničia (15 dní). Ja odporúčam uzatvoriť PZP online, šetrí to čas a behačky po meste.


Akonáhle si odľahčil svoju peňaženku zaplatením PZP, dostaneš ihneď e-mail s bielou kartou a potrebnými dokumentmi. Tie si musíš vytlačiť a prihlásiť sa na dopravnom inšpektoráte, ktorý nájdeš podľa okresu tvojho bydliska. A máš to! Originál PZP dostaneš do 30 dní potom, čo si PZP uzatvoril. Nezabudni ho potom aj mať pri sebe, keď šoféruješ.


Ako si vybrať PZP a asistenčné služby


Hoci väčšina šoférov sa nehodám vyhýba ako Neo guľkám v Matrixe, stále platí pravidlo nikdy nehovor nikdy. Čo tým chcem povedať? Na PZP by si rozhodne šetriť nemal. Nemal by si však aj zbytočne preplatiť. Pointou je, že by si mal vedieť za čo platíš a platiť za to, čo potrebuješ. Vysokú cenu PZP totiž ovplyvňujú asistenčné služby a rôzne pripoistenia. Ide o služby, ktoré dokážu byť veľmi nápomocné v časoch, kedy ich skutočne potrebuješ v prípade núdze.V tom je práve spomínaná Onlia výborná, lebo si môžeš vyskladať také pripoistenia, ktoré používaš a chceš.


Čo pokrývajú asistenčné služby:

 • Technické udalosti: pomoc pri defekte, nedostatku paliva, chybnej zámene paliva, zabuchnutí alebo strate kľúčov od vozidla;

 • úhradu nákladov pri preprave domov z miesta nehody, alebo poskytnutie náhradného ubytovania (oplatí sa v zahraničí);

 • využitie cestnej služby na zabezpečenie opravy auta na mieste, ak sa nedá spojazdniť v dôsledku poruchy alebo nehody, odtiahnutie vozidla a uhradenie prípadných nákladov za jeho úschovu.


Toto je prvá položka, ktorú by si mal zvážiť pri výbere PZP. Druhou sú pripoistenia.


Pripoistenia


Pripoistenia sú v podstate také bonusové asistenčné služby, za ktoré si k základnému PZP doplácaš. Niektoré poisťovne však už majú najčastejšie pripoistenia v cene, takže môžu mať vyššiu cenu ako iné ponuky, ale sú výhodnejšie, pretože lacnejšie PZP má zase tieto pripoistenia za vyššiu cenu, čo v dôsledku vedie k zbytočnému preplácaniu a nevýhodnejšiemu poisteniu.

Z pripoistení sa dajú vybrať tieto:

 • Čelné sklo – bez svedka a vinníka ti škodu nepreplatia, s týmto máš nárok;

 • zlý stav vozovky – vhodné najmä v zime, ak ti v dôsledku stavu vozovky vznikne škoda;

 • stret so zverou – odporúča 9/10 srniek;

 • živelná udalosť – ochráni ťa pred skazou požiaru, víchrici, povodne alebo zosuvu pôdy;

 • právna ochrana v zahraničí – vhodné pre nomádov, poisťovňa ti preplatí všetky poplatky súvisiace s byrokraciou (právnik a tlmočník) v prípade nehody.


Chýba tu ešte niečo? Ale áno, nikde som zatiaľ nespomenul havarijné poistenie. To je kapitola sama o sebe.


Havarijné poistenie je kapitola sama o sebe


Havarijné poistenie kryje poškodenie alebo zničenie vozidla pri dopravnej nehode či náhodnej udalosti a krádež vozidla alebo jeho častí. Je to dobrovoľné poistenie, takže je iba a úplne na tebe, či sa ho rozhodneš využiť.


Výška závisí od viacerých faktorov, ktorými sú:

 • značka a typ auta,

 • cena auta,

 • rozsah zvolenej poistnej ochrany,

 • výška spoluúčasti.


Zastavme sa na chvíľu pri výške spoluúčasti. Tú si môžeš vybrať podľa seba. Poisťovňa ju môže stanoviť percentuálne, alebo fixne. Platí pravidlo, že čím väčšiu spoluúčasť si zvolíš, tým nižšiu cenu budeš za havarijné poistenie platiť. A platí to aj vice versa, nižšia spoluúčasť = vyššia cena havarijného poistenia. Niektoré poisťovne majú havarijné poistenie zahrnuté v cene PZP, niektoré zase nie.


Čo z toho vyplýva?


To je na zatiaľ všetko, čo potrebuješ vybaviť po kúpe auta. Tak, zrejme už vidíš, že mať vlastné auto nie je také ľahké, ako sme si mysleli, keď sme boli malí chlapci. Stojí to však za to? Áno, určite! Hoci my dospeláci si radi komplikujeme život byrokraciou, má to určite zmysel. Život je ako jazda, kedy občas dostaneš defekt, ktorý ťa nachvíľu spomalí, avšak so správnym poistením ťa bude ten defekt bolieť menej. A preto by si mal dôkladne venovať čas a vybrať si tú najlepšiu ponuku.


Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?