Lojzo a jeho zápiskyPísanie je moja radosť.

Keď odborníci vedia, čo robia: Naše záhradné jazierko mi závidí celá ulica

Publikované 14.06.2017 v 00:00 v kategórii Dom a záhrada, prečítané: 79x

Postaviť záhradné jazierko sa dá jednoducho a rýchlo. Musíte si ale vedieť vybrať tú správnu firmu, ktorá dokáže akékoľvek predstavy pretaviť do reality. Ja som takú našiel!

Postaviť záhradné jazierko sa dá jednoducho a rýchlo. Musíte si ale vedieť vybrať tú správnu firmu, ktorá dokáže akékoľvek predstavy pretaviť do reality. Ja som takú našiel!

Útulný domček so záhradným jazierkom, ktorý by sa nachádzal v tichej a pokojnej štvrti, bol vždy môj sen. Asi nikoho neprekvapí, keď poviem, že cesta k nemu nebola jednoduchá. Nájsť ideálny dom v tichej lokalite pre rodinu s dvomi deťmi v cenovej relácií, ktorú by sme zvládli splácať, bolo pomerne náročné. S manželkou sme sa však nevzdávali, bývanie s mojimi rodičmi malo síce mnoho výhod, no ako každá rodina, aj my sme sa už chceli osamostatniť a vytvoriť si náš vysnívaný domov.


Museli sme čakať na jar

Samozrejme, tešil som na všetko, čo sa nášho nového domčeka týkalo, no záhrady s trávnikom a jazierkom som sa už nevedel skutočne dočkať. Všetky moje plány však museli, žiaľ, počkať niekoľko mesiacov, keďže sme sa do nového domu nasťahovali na konci jesene a počasie vonku nedovoľovalo absolútne nič. S príchodom jari som začal riešiť, čo všetko chceme vzadu za domom mať. Keďže máme dve malé deti, veľká časť záhrady bude určená na ich šantenie. Manželka taktiež trvala na niekoľkých ovocných stromčekoch a kríkoch.


Chceli sme na záhrade zelenú oázu pokoja

Nakoniec sme sa rozhodli, že záhradné jazierko bude dominantným prvkom celej záhrady. Chceli sme, aby dokázalo premeniť ten neatraktívny kút pozemku na vizuálne krásnu oázu pokoja, ktorú nebudú obdivovať len susedia cez plot, ale aj rodina a priatelia pri návšteve. A to nehovorím o kolegoch. Ešte si pamätám, ako som raz griloval u šéfa na terase, počas celého večera som nemohol odtrhnúť oči od jeho jazierka. Veru, krajšie a prepracovanejšie som ešte naživo nevidel.


Mal som vlastnú predstavu

Opičiť sa po šéfovi som však nechcel, túžil som po kombinácii mojej dlhoročnej predstavy a odbornej pomoci. Tu však moje schopnosti končili. Aj napriek tomu, že som už mal dlhšie nejakú predstavu, ako by to naše unikátne jazierko malo vyzerať, nemal som najmenšie poňatie, kde a s čím vlastne začať. Chvíľu som flirtoval s myšlienkou, že sa do toho celého pustím sám s pomocou švagra. Manželka pozrela pri tomto návrhu na mňa ako na blázna. Skutočne si myslím, že mi dovolí zničiť polovicu pozemku, len aby som si niečo dokázal? Nemohol som sa s ňou ani hádať, veď mala pravdu.


Práca pre odborníkov

Nakoniec som musel manželke sľúbiť, že svoje „chúťky“ prenechám na profesionálov. Obával som sa však, že výsledok bude ako cez kopirák a že z unikátneho jazierka vznikne niečo, čo vidieť v každej záhrade. Rozhodol som sa preto neosloviť hneď prvú firmu, ktorá na mňa vyskočila pri zadaní slov záhradné jazierko do internetového vyhľadávača, no urobiť si menší prieskum trhu. Nakoniec bola voľba pomerne jednoduchá, dobré referencie a dlhoročná prax v obore rozhodli. Že som si vybral správne, som vedel už pri prvom kontakte. Pán z firmy, ktorá sa zaoberá záhradnými jazierkami na mieru, mi detailne vysvetlil postup a objasnil jednotlivé kroky, od návrhu projektu až po jeho realizáciu.


Výber padol na plastové jazierko

Počas bezplatnej konzultácie som sa rozhodol pre plastové záhradné jazierka, konkrétne som vybral typ s objemom 2 000 litrov. Úprimne, v prvom momente som sa zľakol, keď som počul slovo plastové. No opäť sa len ukázalo, aký som v tejto oblasti neskúsený. Ako mi bolo vysvetlené, umelé jazierko je vytvorené z tvrdého a kvalitného plastu, už len samotná váha takmer 50 kilogramov vypovedá o pevnosti použitého materiálu.


Kompletný servis od firmy

S manželkou sme nakoniec vybrali jazierko s tvarom akýchsi vyvýšených pobrežných zón. Okrem samotného návrhu celého projektu a jeho realizácie nám firma ponúkla aj zabezpečenie inštalácie vhodného filtračného systému a dokonca aj dodanie nami vybratých rýb! Skutočne som sa tešil, že som našiel firmu, ktorá skrátka vie, čo robí a, ba čo viac, vždy je v ponuke o jeden krok vpred. A to nehovorím o dvojročnej záruke na práce. Keď sme si spoločne ujasnili všetko, čo bolo potrebné, stačilo už len počkať na vypracovanie cenovej ponuky a tiež aj na 3Dnávrh.


Jazierko bolo rýchlo postavené

Všetko išlo hladko, výsledný návrh vyzeral ešte lepšie, než som si celé tie roky v hlave predstavoval. Odborníci z firmy, ktorú sme oslovili, dokázali moje predstavy skombinovať s funkčnosťou a pritom zrealizovať ich v našej záhrade tak, aby pôsobili skutočne prirodzene. Samotné práce odštartovali rýchlo, pracovníci z firmy prišli už behom niekoľkých dní, aby pripravili pozemok a začali s okolitou výsadbou podľa návrhu. Keď som ich tak chvíľami sledoval ako osadzujú samotné jazierko a inštalujú profesionálny filtračný systém, vedel som, že keby som sa do toho pustil sám, skončilo by to veľkou katastrofou.


Výber rýb doklepol dokonalý vzhľad

Čerešničkou bol, samozrejme, výber okrasných rýb. Opäť som si nechal poradiť od tých istých odborníkov. Vďaka nim sa mi podarilo pomerne jednoducho zadovážiť si tzv. koi kapre až z ďalekého Japonska, ktoré žiaria všetkými farbami sveta. Ani nemusím hovoriť, aké obdivné reakcie prichádzali z každej strany po dokončení našej malej oázy

Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?