Lojzo a jeho zápiskyPísanie je moja radosť.

Je možná aj inkontinencia počas tehotenstva?

Publikované 18.07.2017 v 00:00 v kategórii Zdravie a tehotenstvo, prečítané: 128x

Inkontinencia, teda samovoľný únik moču sa netýka iba žien v pokročilom veku, ale môže postihovať aj ženy počas alebo po tehotenstve. Trpí ňou až 30 % budúcich mamičiek a moju manželku potrápila tiež. Bolo to nepríjemné a hanbila sa za to, až kým sme nenašli možnosť ako tento problém vyriešiť.


Keď manželka čakala naše prvé dieťa, žiadne problémy s únikom moču nemala. Sám som bol prekvapený, keď sa mi počas druhého tehotenstva priznala, že sa jej párkrát stala malá nehoda, ale ako som sa neskôr na internete dozvedel, nebola jediným prípadom.

Znie to naozaj neuveriteľne, pretože vždy som si myslel, že únik moču súvisí s vyšším vekom človeka, ale naozaj je tento problém počas gravidity pomerne častý. Keď sa však nad tým zamyslíte, dôvod inkontinencie v tomto životnom období je jednoduchý.

Počas gravidity sa zväčšuje maternica, ktorá tlačí na ostatné orgány v brušnej dutine, hlavne na močový mechúr, pričom sa zvyšuje aj frekvencia močenia. Nedochádza však k jeho úplnému vyprázdneniu a teda časť moču ostáva v močovodoch, čo následne núti budúce mamičky chodiť častejšie na malú potrebu. V neskorších štádiách gravidity, kedy už bábätko matku kope, dochádza k oslabeniu panvového svalstva a aj to je dôvodom samovoľného úniku moču.


Manželka sa s týmto problémom zdôverila aj svojej lekárke, ktorá ju ubezpečila, že počas gravidity je to naozaj normálny jav, pričom ide zvyčajne o stresovú inkontinenciu spôsobenú iba oslabením svalov panvového dna a po pôrode u väčšiny rodičiek tieto problémy do niekoľkých týždňov ustúpia. Ak sa tak však nestane, opäť treba vyhľadať pomoc urológa alebo gynekológa. Odporučila nám skúšať aj špeciálne Kegelove cviky na posilnenie svalov panvového dna, ktoré už počas tehotenstva pôsobia preventívne proti vzniku inkontinencie, alebo urýchlia regeneráciu svalstva po pôrode.


Dôležitá je aj pravidelná hygiena


Vzhľadom na to, že počas gravidity a po pôrode dochádza k zmenám na sliznici močovej a pohlavnej sústavy, žena je vtedy oveľa viac náchylnejšia na infekcie. Ak sa k tomu pridruží ešte aj inkontinencia, nepríjemný zápach moču a pocit pálenia či svrbenia, toto všetko môže byť pre ženu naozaj nepríjemné a obmedzujúce. Preto je nevyhnutná dostatočná hygiena a používanie špeciálnych prípravkov na ošetrovanie intímnych partií.


Po pátraní v rôznych diskusných fórach a na internetových stránkach ponúkajúcich vložky alebo nohavičky určené pre ľudí trpiacich inkontinenciou sme sa rozhodli vyskúšať produkty značky TENA.


Absorpčné vložky a nohavičky

Pre niekoho to môže znieť vtipne, ale naozaj existujú aj plienky pre dospelých. Tie majú pomôcť práve ženám aj počas tehotenstva, aby sa cítili príjemnejšie a mohli si tak naplno vychutnávať tehotenstvo a čerstvo narodené bábätko. Tieto produkty sľubujú ochranu proti pretečeniu, suchosť a sviežosť pri akejkoľvek činnosti ženy. Spoločnosť TENA ponúka naozaj množstvo absorpčných produktov, treba si už len správne vybrať najvyhovujúcejší typ.


Pre malý únik moču sú najvhodnejšie nenápadne malé slipové vložky, ktoré ženám poskytnú ochranu proti pretečeniu, vlhkosti a zápachu a vďaka jemnému povrchu sú komfortné pri nosení. Pri ľahkom až strednom úniku moču majú ženy možnosť vyskúšať vložky TENA Lady Normal, Extra alebo Extra plus, ktoré sú vhodné na denné aj nočné nosenie.

Moju ženu trápil ťažký únik moču, a preto si vybrala nohavičky TENA Lady Pants Discreet Plus, ktoré predstavujú maximálnu ochranu proti pretečeniu aj pri dlhšom nosení a počas noci. V ponuke sú však aj iné typy nohavičiek, napríklad s upevňovacím pásom, pre osoby s obezitou alebo dokonca aj ochranné spodné prádlo pre mužov. Existujú aj vkladacie plienky s rôznym stupňom savosti, určené na nosenie s fixačnými nohavičkami, ktoré sa dajú oprať a je tak možné ich opakovane používať.

 

Vzorky zadarmo

Absorpčné vložky a nohavičky je možné zakúpiť si v ktorejkoľvek lekárni, ale pokiaľ sa bojíte toho, že by vám zrovna ten zakúpený produkt nevyhovoval, spoločnosť TENA ponúka možnosť vyskúšať si ich produkty, napríklad vzorky plienok zdarma. Táto možnosť je naozaj vhodnou voľbou pre každú tehotnú ženu alebo človeka vo vyššom veku.


Priznám sa, že obom nám táto situácia nebola príjemná, takže možnosť zaslania vzoriek zadarmo sme ihneď vyskúšali. Po vyplnení formulára na získanie vzorky nám prišiel domov diskrétne zabalený balíček bez označenia, takže naozaj nikto nevedel, čo sa skrýva vo vnútri balíka. Manželka bola so vzorkou spokojná a keďže nemala inú možnosť, rozhodla sa ísť aj do lekárne zakúpiť si od tejto značky vhodné produkty.


Niekoľko rád na záver

1. Vedzte, že tento problém nemusí obísť nikoho, či už počas tehotenstva u žien, alebo aj v senilnom veku u oboch pohlaví a preto ho neberte na ľahkú váhu. Ak máte akékoľvek príznaky úniku moču, vyhľadajte lekára a poraďte sa s ním o možnostiach preventívnej liečby, používaní ochranných pomôcok alebo medikamentóznej liečbe.

2. Ak ste po pôrode a dojčíte, dodržiavajte pitný režim a určite nezadržiavajte moč, pretože tým sa váš problém s inkontinenciou môže zhoršiť.

3. Počas tehotenstva a aj po ňom cvičte pravidelne cviky na spevnenie svalov panvového dna, o ktorých vám povie váš gynekológ alebo urológ, ale môžete si ich vyhľadať aj na internete.

4. Dodržiavajte dostatočnú a pravidelnú hygienu.

5. Buďte trpezlivé! Vy ako matka sa tešte z nového prírastku do rodiny a nepodliehajte zbytočne panike, pretože vo väčšine prípadov problémy s únikom moču sami vymiznú a váš partner by vám mal dopriať aj možnosť na oddych, aby malo vaše telo možnosť sa čo najrýchlejšie vrátiť do pôvodnej formy.

Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?