Lojzo a jeho zápiskyPísanie je moja radosť.

Auto v zahraničí? Bez cestovného poistenia ani na kilometer

Publikované 16.05.2018 v 00:00 v kategórii Životné istoty a peniaze, prečítané: 47x

Cestovné poistenie nie je určené len dovolenkárom. V zahraničí dokáže pomôcť aj pri dopravnej nehode či poruche auta – a to za smiešnu sumu. Ja som to pochopil už pred rokmi, teraz konečne už aj môj kamarát.


Ešte dnes sa pamätám na tie pocity nervozity, strachu ale i nadšenia, keď som sa pred niekoľkými rokmi prvýkrát púšťal do vlastného biznisu. Dokázal som preto presne pochopiť, čím prechádza môj dobrý kamarát Milan. Ten sa totiž rozhodol konečne si splniť svoj detský sen a otvoriť si autoprepravu.

Aj keď to nechcel priznať, bolo mi jasné, že je toho v začiatkoch na neho priveľa. Snažil som sa mu preto poradiť a pomôcť v oblastiach, v ktorých som sa už za tie roky celkom slušne orientoval. Jednou z nich bolo aj poistenie, Milan totiž ani len netušil, že v rámci cestovného poistenia si môže poistiť i firemné autá.


Po nehode som poistil aj auto

Ja som mal, naopak, mnoho skúseností s tým, čo všetko sa môže v zahraničí stať nielen mne, ale aj môjmu majetku. Počas dovolenky sme totiž s rodinou zažili dopravnú nehodu, a keďže sme nemali v rámci cestovného poistenia chránené aj svoje vozidlo, nielenže sme prišli o slušnú kopu peňazí, sami sme museli riešiť, ako sa dostaneme z Chorvátska naspäť na Slovensko.

Po návrate som ihneď uzatvoril celoročné cestovné poistenie pre seba i svoju manželku, v ktorom mám okrem zdravia poistenú aj poruchu či haváriu auta. Cestovné poistenie využívam i v rámci biznisu, keďže vlastním stavebnú firmu a zamestnanci jazdia firemnými vozidlami do zahraničia niekoľkokrát do týždňa. Zatiaľ sme nemuseli riešiť žiadnu poistnú udalosť, no človek nikdy nevie, čo ho na ceste môže stretnúť.


Cestovné poistenie chráni zdravie i auto

Na Milanovi bolo vidieť, že o cestovnom poistení ešte neuvažoval, rozhodol som sa mu preto so všetkým pomôcť. Vysvetlil som mu, že celoročné cestovné poistenie sa v jeho prípade určite viac oplatí, keďže do zahraničia bude jazdiť s autami skoro stále.

Aj keď krátkodobé cestovné poistenie taktiež eliminuje riziko, avšak uzavrie jednu poistku a celý rok bude mať pokoj. Cestovné poistenie je podľa mňa skvelou kombináciou ochrany zdravia, života a zároveň aj vozidla, netreba však siahať hneď po prvej „výhodnej“ ponuke, ktorú poskytne internet.


Základný balík nemusí stačiť

Okrem ceny za poistenie a poistnej sumy je dôležité venovať pozornosť tomu, čo daný balík služieb obsahuje. Je totiž zvykom, že tie základné balíky majú v sebe zahrnuté iba hlavné poistné riziko, ktorým je poistenie liečebných nákladov v zahraničí. Kamarátovi som preto odporučil siahnuť po komplexnom variante, ktorý je síce drahší, no zato prináša dôkladnú ochranu. Podstatné bolo najmä poistenie technickej pomoci v zahraničí.

Znamená to, že v prípade, že by sa Milanovi stala počas jazdy v cudzine dopravná nehoda alebo by jeho auto dostalo poruchu, poisťovňa mu podá pomocnú ruku. Tá namiesto majiteľa auta zabezpečí jeho odvoz a opravu.

Kvalitná poisťovňa by taktiež mala pre poistenca vybaviť náhradné vozidlo, prípadne ubytovanie počas opravy pokazeného auta. Dnes už bežná nonstop asistenčná služba eliminuje riziká, telefonicky sa nahlásite a mali by vám vedieť pomôcť, nech sa stane čokoľvek a kdekoľvek.


Kedy poistnú udalosť neuznajú?

Milanovi som tiež vysvetlil, že pred uzatvorením zmluvy by si mal dobre prečítať limity poistného krytia a podmienky. Poisťovne napríklad v rámci pripoistenia technickej pomoci môžu určiť maximálny počet nocí pri náhradnom ubytovaní, iné za klienta vybavia síce dočasné ubytovanie, no preplatenie nákladov je už na pleciach poisteného.

Veľký pozor si treba dať aj pri výlukách z poistného plnenia. Nie všetky poistné udalosti totiž poisťovne aj uznajú, zamietavú odpoveď zvyčajne dajú, ak vodič jazdil pod vplyvom drog či alkoholu alebo bez vodičského preukazu. S uznaním poistnej udalosti býva problém aj vtedy, ak vozidlo nemá platné technické osvedčenie alebo je staršie ako desať rokov.


Online poistenie za rozumnú cenu

Milan nakoniec siahol po nadštandardnom balíku jednej nemenovanej poisťovne. Za rozumnú cenu získal celoročnú a komplexnú ochranu, okrem základných poistných rizík má tak dohodnuté napríklad poistenie zodpovednosti za škodu, batožiny či dokladov a hlavne technickú pomoc pri poruche či nehode auta.

Poisťovňu som kamarátovi odporúčal aj ja, keďže mám s ňou uzatvorené nielen cestovné poistenie, ale aj poistenie domácnosti. Jej výhodou je, že umožňuje v rámci cestovného poistenia neobmedzený počet ciest, čiže presne to, čo kamarát potrebuje. K rozhodnutiu prispeli aj kvalitné asistenčné služby, ktoré kamarát získal k poistke automaticky, no okrem toho i preplatenie nákladov spojených s náhradným ubytovaním.

Potešilo ma, že kamarát za krátky čas pochopil význam cestovného poistenia nielen pre autá, ale pre biznis vo všeobecnosti. Veď ktorý začínajúci podnikateľ má financie na rozhadzovanie?

Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?