Lojzo a jeho zápiskyPísanie je moja radosť.

Ako som si konečne zriadil kreditnú kartu

Publikované 23.04.2018 v 13:12 v kategórii Financie, prečítané: 19x

Viete ako to u nás, staršej generácie, chodí – niektoré veci nám trvajú dlhšie ako mladým. Aj u mňa to bolo rovnako, konkrétne s vybavením si bankového konta a následne kreditnej karty. Pracovníčka v banke bola ale ústretová a s trpezlivosťou mi postupne vysvetlila všetky možnosti a rozdiely v jednotlivých typoch kariet. S tými, ktorí sa v tejto problematike doteraz vyznali rovnako málo ako ja, sa rád podelím o nové poznatky.

Možno sa mi viacerí budete smiať, ale naozaj som donedávna nemal založený účet v banke. Keďže som od ukončenia školy ešte do minulého roka pracoval iba v jednej a tej istej firme, kde mi boli peniaze vyplácané na ruku (ako to ešte kedysi bolo rozšíreným zvykom), nebolo mi ho treba.

Doba neustále napreduje a ja postupne s ňou

Tento rok som však robotu menil a tak som si povedal, že už by bolo asi vhodné založiť si účet. Vo vyššom veku je predsa len praktickejšie nenosiť vysokú hotovosť priamo v peňaženke všade so sebou a pritom je aj pohodlné môcť už takmer všade platiť kartou. Všetko má svoje plusy a mínusy. To mi však ešte vtedy nenapadlo, že budem musieť riešiť dilemu, pre ktorý typ karty k účtu sa rozhodnem…

Vo všeobecnosti sú platobné karty výborným prostriedkom ako bezhotovostne platiť hocikde, kde sa nachádzate. Zároveň je taktiež jednoduchým prostriedkom na výber hotovosti a dá sa ňou platiť aj na internete. Jednoducho povedané, platobné karty majú množstvo výhod.

Syn mi poradil vytvoriť si účet v jednej nízkonákladovej banke, kde ma založenie aj vedenie účtu vyšlo najvýhodnejšie k mojim potrebám. Pri jeho vybavovaní nastal práve ten problém, že som si nevedel vybrať – debetná, či kreditná karta? Nechal som si preto vysvetliť výhody aj nevýhody oboch kariet a hlavné rozdiely v ich využívaní.

Rozdiel medzi kreditnou a debetnou kartou

Hoci sa tieto karty od seba zjavne nijako nelíšia, opak je pravdou. Zatiaľ čo debetná karta je vydávaná vždy len k bežnému bankovému účtu a využíva len vaše vlastné finančné prostriedky, na získanie kreditnej karty nie je potrebné založenie účtu a prostredníctvom nej môžete čerpať peniaze požičané od banky. Čo sa týka výberu hotovosti z bankomatu, výhodnejšie je použiť debetnú kartu, pretože kreditná karta je pre tento účel nevýhodná kvôli pomerne vysokým poplatkom za výber hotovosti.

Nevýhodou debetnej karty môže byť to, že nie vždy je ňou možné platiť na internete, pričom kreditnou kartou môžete takto platiť vždy. Debetnú platobnú kartu môžete získať a platiť ňou v obchodoch, alebo si vyberať hotovosť cez bankomat, automaticky pri založení bežného účtu – avšak vždy len do výšky svojich úspor na účte.

Platnosť debetnej karty môže byť domáca, teda môžete ju využívať len na území SR, alebo medzinárodná, vďaka ktorej máte možnosť platiť aj v zahraničí. Aj v prípade debetnej karty je možnosť čerpať finančné prostriedky od banky. Ale len v prípade, ak si k bežnému účtu vyžiadate prístup do kontokorentného účtu.

Naopak, kreditnú kartu môže získať len osoba nad 18 rokov, ktorá musí súčasne dokladovať svoj mesačný príjem. Kreditná karta sa od debetnej líši tým, že má pridelený určitý kredit (úver), ktorý vám umožňuje ísť v prípade potreby na účte „do mínusu“.

Tento úver máte možnosť banke splatiť bez navýšenia sumy v tzv. bezúročnom období (väčšinou 40 – 55 dní) alebo po prekročení tohto obdobia spolu s určitou úrokovou sadzbou, uvedenou v mesačnom výpise.

Ako som sa teda rozhodol

Pri uvažovaní o tom, ktorá karta je pre mňa tá najvýhodnejšia, mi pomohlo aj toto zhrnutie hlavných výhod a nevýhod platobných kariet:

Výhody kreditnej karty:

 • Možnosť platby, aj keď nemáte dostatok financií, prostredníctvom čerpania úveru;

 • v bezúročnom období máte možnosť bezproblémovo splatiť požičanú čiastku;

 • záchrana v prípade neočakávaných výdavkov;

 • pri aktívnom využívaní a splnení požiadaviek banky neplatíte žiadne poplatky navyše.

Nevýhody kreditnej karty:

 • Mimo bezúročného obdobia platíte vysoké úroky (17 – 22 %);

 • bezúročné obdobie sa vzťahuje len na platby vykonávané bezhotovostne – priamo kartou;

 • pri nesprávnom zaobchádzaní a nadmernom míňaní sa môžete poriadne zadlžiť.

Výhody debetnej karty:

 • Jednoduché získanie k bežnému účtu;

 • možnosť jednoducho platiť v obchodoch, cez internet banking a vyberať hotovosť v mnohých prípadoch bez poplatkov;

 • nehrozí riziko zadlženia sa nerozumným zaobchádzaním s financiami.

Nevýhody debetnej karty:

 • Možnosť využívania len takej sumy peňazí, ktorú máte reálne na svojom účte;

 • v niektorých prípadoch sa vyskytne nemožnosť platby cez internet.

Výber kreditnej či debetnej karty závisí naozaj len od vašich preferencií. Vždy je dôležité zvážiť si za a proti pri oboch typoch kariet a stanoviť si na čo konkrétne budete chcieť kartu využívať a či môže nastať situácia, že budete potrebovať pôžičku od banky týmto jednoduchším spôsobom.

Väčšine bežných spotrebiteľov určite postačí debetná karta, no ja som sa nakoniec rozhodol pre tú kreditnú, pretože nikdy neviete, kedy budete potrebovať viac peňazí a nebudete mať čas čakať na to, kedy vám schvália klasickú pôžičku.


Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?