Lojzo a jeho zápiskyPísanie je moja radosť.

Ako si zútulniť byt za pár eur

Publikované 30.08.2016 v 17:18 v kategórii Dekorácie, prečítané: 178x

V júni som úspešne ukončil vysokoškolské štúdium a po nájdení práce som sa konečne presunul do vysnívaného bytu. Byt je zatiaľ len prenajatý, ale aj tak je to obrovský pokrok oproti internátu, na ktorom som strávil posledných 5 rokov. A zo mňa sa nečakane stal bytový dekoratér. Ako k tomu došlo?

ako si zútulniť byt za pár eur

Nech si hovorí kto chce, čo chce, nikto, ale absolútne nikto - ani moje najsvedomitejšie a najporiadnejšie spolužiačky - sa k izbe na intráku nesprávali tak, ako sa správajú k svojmu vlastnému bytu. Hoci pod pojmom „vlastný“ väčšinou myslím prenajatý. Ale ten vzťah je aj tak iný.

O izbu na vysokoškolskom internáte sa väčšina ľudí delí ešte s jednou osobou, a aj keď majú podobný vkus a vychádzajú dobre, príliš sa nesnažia tento priestor vylepšovať. Udržiavať poriadok, to áno. Ale žeby sa im chcelo investovať čas alebo dokonca peniaze do nejakých veľkých “zútulnení”, to nie... Maximom boli asi nejaké plagáty na bielych stenách. Veď na intráku človek príliš veľa voľného času netrávil - cez týždeň sa učil, na víkendy chodil k rodičom a návštevy sa veľmi neoplatilo pozývať z dôvodu zamykania budovy v hodine nočného pokoja.


Život po internáte

O to viac ma samého prekvapila moja túžba nejako si vylepšiť prenajatý byt. Bytík je to malý, jednoizbový a má len pár rokov. Majitelia ho majú vyslovene na prenájom, čo má svoje výhody aj nevýhody. Najprv som vnímal ako určitú nevýhodu, že byt je zariadený jednoducho až sparťansky a nepôsobí vôbec útulne.

Neskôr som si ale uvedomil, že je to, naopak, veľká výhoda. Keby bol byt zariadený podľa vkusu majiteľov, nemusel by mi sedieť a bolo by ťažké niečo meniť. Len si predstavím nejaké fialové volánikové závesy a obrázky dedinských zátiší na stenách a naskakuje mi husia koža.

Po pár dňoch vo svojom jednoducho zariadenom byte som si uvedomil, že mám stále pocit ako na internáte alebo dokonca v nemocnici. Veď tu strávim najbližších pár rokov a chcem sa tu cítiť dobre. Aby to tu bolo útulné, odzrkadľovalo môj vkus a aby som si sem mohol pozvať aj nejaké návštevy.

Nebudem klamať, ide mi hlavne o návštevy ženského typu, takže by som chcel, aby byt pôsobil príjemne a trochu romanticky (ale v mužských medziach, nie zženštilo). Jednoducho aby som bol pre kočky neodolateľný a aby sa sem rady vracali. Na druhej strane som nemohol meniť nič zásadné... To by majitelia nemali radosť (takže vymaľovanie stien padlo) a zároveň nemám príliš veľký rozpočet na nákladné zveľaďovanie dočasného bytu.

Takže čo s tým? Po porade s niekoľkými kamarátkami (a mamou, priznávam) som dospel k viacerým tipom, ktoré by mohli pomôcť aj vám v podobnej situácii. Zmeniť svoj byt k lepšiemu bytovými doplnkami.


Kvety! Ale radšej nie úplne živé...

Prvé, čo mi všetci poradili na zútulnenie a zabývanie bytu, sú kvety. Dobre vyzerajú, sú zdraviu prospešné a vnášajú živý element do priestoru. Ja som však stále váhal, pretože som sa o kvety nikdy nestaral a, pravdupovediac, ani sa mi veľmi nechce. To aby si človek študoval, čo ktorá potrebuje, kam ju postaviť, kedy polievať, hnojiť, či ju netreba presadiť... Na takýto typ starostlivosti zatiaľ nie som pripravený! Ale našťastie som zistil, že existuje veľké množstvo umelých kvetov, ktoré vyzerajú na nerozoznanie od tých pravých.

Takže som kúpil dva krásne umelé kvety a k nim moderné hranaté kvetináče. No a nápad, na ktorý som obzvlášť hrdý: umelé rastliny vo forme rezaných kvetov vyzerajú tiež výborne. Rozhodne to nie je také beztvaré čosi, čo trónilo u mojej babky na stolíku. Takže som kúpil aj modernú vázu na stôl a do nej rezané kvety. Vyzerá to proste super! Normálne mám pri raňajkách pocit, že som si ráno skočil na trh po čerstvé kvety, hneď sa cítim svieži a veľmi akčný. Až na to, že som v pohode spal, takže som aj odpočinutý. A zároveň sú takéto umelé kvety finančne veľmi výhodné, vydržia dosť dlho (asi až kým nevyblednú na slnku).


Trochu tepla. Doslova

Ďalšou super vychytávkou - ktorá nielen pridala veľmi útulný element do bytu, ale zároveň je aj fakt praktická - je deka a dva vankúše. Mám tu malý gauč, ale deka mi chýbala. Nie je nič príjemnejšie, ako sa večer poriadne zabaliť do deky a podložiť si hlavu pri sledovaní filmov. No a vplyv na dámske návštevy asi nemusím príliš rozvádzať.


Keď už sme pri tej romantike

Keď už hovoríme o večeroch na gauči, nemohol v mojom nákupe doplnkov chýbať ani element najromantickejší, a to sviečky! Nakoniec som sa namiesto klasických sviečok rozhodol kúpiť tzv. aromatickú lampu. Teda akýsi lampášik, do ktorého sa sviečka umiestni a zároveň sa doň naleje olej, ktorý sa teplom od plameňa uvoľňuje. Myslím, že to vyzerá naozaj dobre, a hlavne sa nemusím báť, že poničím nábytok voskom od klasických sviečok.

Do lampy sa dajú umiestniť akékoľvek sviečky, takže sa dá použiť aj ako svietnik, keď práve olej nebudem mať. No a aký vplyv majú na dámske návštevy sviečky a vonné lampy opäť myslím nie je nutné podrobnejšie rozoberať...


Hrnček. Presne pre mňa

Toto znie možno banálne, ale pekný hrnček na kávu mi dal naozaj pocit, že som doma a nie niekde na návšteve alebo na dovolenke. Šálok existuje naozaj nepreberné množstvo. Takže ak tomu venujete aspoň nejaký čas, určite nájdete takú, ktorá vás vystihuje a spraví vám dobrú náladu, alebo navodí pocit pohody.

Niektorí moji kamaráti si nosia nejaký hrnček z každej cesty zo zahraničia a majú potom doma naozaj super zbierku a zároveň dobrú tému na rozhovory – každý má v sebe nejakú príhodu z cesty. Do budúcnosti rozmýšľam, že si takúto zbierku založím, zdá sa mi to lepšie, ako si nosiť magnety na chladničku.


Koho si zavesím

Dlho som rozmýšľal nad stenami. Sú biele a nie je na nich naozaj nič. Prvé mi napadli obrazy, ale tie sa mi zdali jednak dosť drahé a tiež som nevedel, aké vybrať a tak nejako mi to nesedelo. Potom mi kamarátka poradila plagáty. A v tom som sa našiel! Sú lacné, ľahko sa na steny prichytia obojstrannou páskou, ktorá neničí omietku, a môžete ich ľubovoľne obmieňať.

Plagáty majú obrovské množstvo variácií. Od starých filmových plagátov a retro reklám cez vašich obľúbených hrdinov či kapely po rôzne slogany, ľahko nájdete niečo, čo sa vám bude hodiť aj farebne, aj vám bude blízke svojím obsahom. A keď sa objaví nejaký lepší, ich výmena nestojí veľa. Takže plagáty sú niečo pre mňa.


Niečo pre zdravie

Posledná vec, ktorú som kúpil (áno - je to tá, na ktorej trvala moja mama), bola dekoračná misa. U mňa teda skôr ako na dekoráciu slúži na čisto praktické účely. Ak si kúpim ovocie, ktoré dám do chladničky, často spomeniem si naň asi tak o mesiac - keď už väčšinou príliš požívateľné nie je. Misu preto potrebujem mať na stole, aby som na ovocie nezabúdal a jedol ho. Takže vďaka, mami! Ale okrem tejto čisto praktickej úlohy vyzerá dekoračná misa dobre a pekné farebné ovocie tiež dodáva živší rozmer strohému priestoru.

Ako sami vidíte, s pár doplnkami za niekoľko málo peňazí sa dá priestor naozaj ozvláštniť a dodať mu punc individuality a útulnosti. Pozrite sa v obchodoch, okrem vecí, ktoré som spomenul, existuje množstvo ďalších doplnkov, z ktorých si vyberie určite každý.

Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?