Lojzo a jeho zápiskyPísanie je moja radosť.

Ako sa dá jednoducho a vkusne zariadiť obývačka

Publikované 05.07.2017 v 07:00 v kategórii Bytové doplnky, prečítané: 172x

Obývacia izba by mala byť v prvom rade pohodlným miestom na oddych a príjemné posedenia pre návštevy. Mala by reprezentovať váš osobitý vkus a jedinečnosť a zároveň byť štýlová. Pre lepšiu inšpiráciu vám ponúkam pár užitočných postrehov zo zariaďovania vlastnej obývačky.

Väčšina z nás už pri samotnom rozhodovaní o mieste pre obývačku má na zreteli jej multifunkčný a reprezentatívny charakter. Z hľadiska priestorovej dispozície by to mala byť miestnosť, kde pulzuje život. V súlade s touto predstavou som postupoval aj pri zariaďovaní vlastnej obývačky v novostavbe rodinného domu. Farebné ladenie a

doplnky do bytu som volil tak, aby vhodne podčiarkli prevládajúci štýl miestnosti.


Zvoľte si vlastný štýl a koncepciu

Väčšina mojich známych majú obývačky zariadené buď príliš minimalisticky v jednom farebnom tóne, alebo naopak prehnane štýlovo a farebne. Mojou snahou preto bolo vyhnúť sa podobným situáciám a neskĺznuť do žiadneho extrému.

Naštudoval som si pár inšpiratívnych článkov venujúcich sa príslušnej problematike, ktoré som si vyhľadal na internete a v časopisoch o bývaní. Sčasti som dal aj na rady a odporúčania môjho dobrého známeho, pre ktorého je interiérový dizajn profesiou aj záľubou.


Keďže v bočnej časti miestnosti je situovaný krb, na priľahlé steny je umiestnený obklad z červenej tehly. Táto časť izby je využívaná len v chladnejšom období a netvorí bezprostredné centrum obývačky. Napriek tomu som chcel, aby koncepčne plynulo nadväzovala na zvyšnú časť miestnosti.


Pri výbere nábytku dajte na pocit aj odbornosť

Nábytok a doplnky sú dominantnými prvkami každej obývačky. Pri súčasnej širokej ponuke sortimentu zahrňujúceho obývacie steny som sa spočiatku nevedel rozhodnúť, ktorému štýlu a nábytku dať prednosť. Túžil som po niečom, čo harmonicky skombinuje klasiku, funkčnosť a zároveň moderný dizajn.


Nakoniec som sa rozhodol pre obývaciu stenu na mieru bledšej zemitej farby, ktorá ladí aj s drevom. Mojím zámerom bolo, aby farebne neutrálnejší nábytok vyvažoval masívnosť a dominanciu centrálne situovanej tmavohnedej sedačky. Samozrejmosťou je aj drevený konferenčný stolík so sklenenou výplňou. V priestore obývacej izby u mňa, zanieteného knihomoľa, nechýba veľká moderne dizajnová knižnica, ktorá vďaka prevedeniu vhodne korešponduje so zvyšným nábytkom. Multifunkčný charakter miestnosti dopĺňa barový pult s tehlovým obkladom a stoličkami v bočnej časti miestnosti.


Hrajte sa so svetlom a farbami

Z viacerých zdrojov som sa dozvedel množstvo zaujímavých súvislostí, ktoré mi pomohli využiť prednosti daného priestoru a potlačiť jeho nedostatky. V mojom prípade išlo o veľkú, slnkom presvetlenú priestrannú miestnosť, ktorá zároveň predstavovala aj akúsi križovatku do ostatných izieb a kuchyne.


Vedel som, že na vyváženie svetlosti bude lepšie, ak siahnem po tmavších, prípadne zemitých farbách. Naopak, na vyváženie nedostatku svetla v tmavšom priestore sú vhodnejšie svetlejšie farby. Obývačka je predsa priestor, kde sa dá viac ako inde vyhrať s osvetlením. Intenzitu farebného odtieňa jednotlivých stien som preto odstupňoval v závislosti od množstva dopadajúceho denného svetla. Umelé svetlo v izbe zabezpečuje veľký luster, bodové a dekoratívne osvetlenie.


Štýlovosť podčiarknu vhodné doplnky do interiéru a osvetlenie

Keďže patrím skôr k ľuďom, ktorí obdivujú funkčnosť a minimalistickejší vzhľad, stavil som na vkusné moderné doplnky, ktoré pôsobia čistým a neutrálnym dojmom. V mojej obývačke nechýbajú stojanové svietidlá farby dreva, ktoré využívam pri čítaní kníh. Závesy a koberce taktiež plnia funkčné, ako aj dekoratívne účely, no nepôsobia ťaživo a samoúčelne.

Celkové osvetlenie miestnosti tvorí veľký luster, funkčné osvetlenie v podobe lampy na čítanie a dekoračné osvetlenie, ktoré som využil na podsvietenie knižnice, obrazov a zaujímavých predmetov. Podobne aj kombinácia stolových a podlahových lámp dokáže vytvoriť z obývacej izby príjemné a útulné prostredie.


Zeleň osvieži interiér

To, že zelená farba pôsobí veľmi pozitívne na ľudské zdravie, je veľmi dobre známe. Keďže sa venujem záhradnej architektúre, viem, že zeleň osvieži interiér a mám k nej jednoducho blízko. Nezabudol som preto priestor obývacej izby oživiť zeleňou v podobe okrasných bytových rastlín so sýtozelenými listami a okrasnej dekorácie z machu, ktorú som si sám vyrobil.


Mimochodom, zelená farba prevláda aj na mojom obľúbenom obraze, ktorý som umiestnil nad sedačku v obývacej izbe. Napriek tomu, že zelenú farbu preferujem, využívam ju skôr v miestnostiach, ktoré slúžia výlučne na oddych. Z tohto dôvodu uvedená farba dominuje najmä v mojej spálni.

Komentáre

Celkom 2 komentáre

 • tomoblogger.infoblog.sk 06.07.2017 v 03:13 Ja mám v obývačke, čo potrebujem. Som nevidiaci a obývačku si zariaďujem kvôli sebe a nie kvôli návštevám. Ak návšteve viac záleží na tom, ako vyzerá môj nábytok a nezáleží im na mojej osobe, nech sa láskavo zďaleka vyhýbajú mojim dverám. O takých pokrytcov nestojím. Malo by nám záležať jeden na druhom a nie na tom, kto má akú obývačku:).


 • karolkovic.infoblog.sk 02.10.2017 v 17:37 Ahoj Tomo, vážim si tvojej reakcie. Máš samozrejme pravdu, dôležité veci sú "niekde inde" a posudzovať kvalitu človeka podľa toho aký má nábytok je vskutku hrubozrnná povrchnosť. Trochu ma mrzí, že článok vyznel takýmto dojmom :( Bývanie a nábytok je jednou z mojich obľúbených tém - síce bez vyvodzovania súdov o osobe - ja by som si všimol, kto má aký nábytok v byte:) Každopádne ešte raz vďaka za odkaz, beriem to ako konštruktívnu poznámku voči môjmu "literárnemu štýlu" :) Vďaka a veľa zdaru!


 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?