Lojzo a jeho zápiskyPísanie je moja radosť.

Aj seniori vedia zvládnuť inkontinenciu

Publikované 27.12.2016 v 11:33 v kategórii Zdravie a rodina, prečítané: 140x

Nikdy by som nebol povedal, aké krehké raz dokáže byť v živote telo človeka. Pre moju starú mamu stačilo obyčajné pošmyknutie a zlomenina nohy bola na svete. A nebolo to bez ďalších komplikácií. Pri páde si silno narazila panvu, čo spôsobilo trvalé následky. Odvtedy moja stará mama trpela stredným únikom moču.
Aj-seniori-vedia-zvladat-inkontinenciu

Keďže sme preskočili prvotnú fázu, kedy sa pacient stretáva s ochorením inkontinencie a únik moču je v minimálnom množstve, museli sme sa priveľmi rýchlo naučiť, ako sa starať o starú mamu. V nemocnici ležala len dva dni, keď doktori usúdili, že je schopná odísť domov. Stará mama, ktorá nemohla chodiť, pretože mala dvojitú zlomeninu pravej nohy a sadru až nad kolená, bola pre nás veľkou výzvou.

Zo začiatku bola nálada a prístup starej mamy negatívny, no na internete som si prečítal, ako treba postupovať pri takejto situácii. Starostlivosť o ležiaceho pacienta nespočítavala len vo výmene ochranných plienok, ale hlavne prvorado k vysvetleniu zdravotného stavu priamo starej mame.

Prečítal som si, ako jej treba vysvetliť, že to, čo sa stalo, nie je hrozná vec. Mohlo byť aj horšie. Ubezpečoval som ju, že noha sa jej zahojí a bude môcť znovu chodiť do obchodu alebo ku kamarátkam.

Taktiež som sa dozvedel vo viacerých článkoch, že treba starému človeku dopriať pocit dôležitosti a treba im vysvetliť, že pomáhate s láskou a nie s nenávisťou alebo nevôľou. Predsa len stará mama pomáhala mne, keď som bol malý, tak chcem pomôcť aj ja jej. Hanba, ktorú stará mama prežívala zakaždým, keď sme jej vymieňali ochranné vložky, sa postupom času vytrácala a stará mama sa s tým dokázala zmieriť.


Liečba sa nekonala

Doktori predpokladali, že zlomenina sa napraví približne do 8 týždňov a stará mama bude môcť zase chodiť. Predsa len mala 68 rokov a bola úplne vitálna. Vždy sa vedela o seba sama postarať, tak nikto neočakával opak. Jej telo liečbu nohy odmietalo a zrastenie zlomeniny sa nekonalo tak, ako sme si to všetci predstavovali.

Zlomenina sa zrástla až po 11 týždňoch, no stúpnutie na nohu starú mamu zakaždým veľmi bolelo. Telo trochu ochablo, keďže celých 11 týždňov stará mama len sedela a ležala. Pri prvotnej správe o zdravotnom stave starej mamy sme nevedeli nič o tom, ako sa postarať o seniora. Bola to pre nás neľahká situácia, no všetko sa dá zvládnuť.


Starostlivosť o chorú osobu

Počas týchto 11 týždňov sme sa v starostlivosti o starkú striedali traja - ja, moja žena a opatrovateľka. So ženou musíme chodiť do práce, a tak nám musela každý deň chodiť pomocná sila. Ošetrovateľka bola veľmi milá a ako sme si všimli, s inkontinenciou už mala skúsenosti.

Zo začiatku sme sa trochu obávali, pretože pri tomto ochorení je veľmi potrebné dodržiavať hygienu. Meniť ochranné pomôcky každých približne 6 hodín a čistiť, hydratovať a nanášať ochranné krémy bolo potrebné urobiť za každou výmenou. Všetky informácie sme si naštudovali už počas prvých dní z informačných brožúr a internetu. Taktiež sme si aj so starou mamou prečítali celú ponuku ochranných pomôcok a vybrali sme nohavičky s upevňovacím pásom, ktoré zaručili ochranu pred pretečením a ochranu pred zápachom. So všetkými výrobkami sme boli spokojní.


Stará mama v pohybe

Hneď, ako doktori povolili po uplynutí 11 týždňov starej mame používať zranenú nohu a skúšať na ňu chodiť, pochopili sme, že stará mama bude potrebovať barlu. Rýchlosť, akou sa pohybovala, jej neumožňovala sa dostať sa na toaletu včas.

Vzhľadom na jej časté močenie sme zvolili nohavičky s kompletnou ochranou, ktoré sú určené pre silný až ťažký únik moču. Opatrovateľku sme už nepotrebovali, pretože sa vedela stará mama o seba postarať sama, nakoniec aj hygienu zvládala výborne.


Keď stará mama ostala ležať

V mojom prípade sme mali šťastie. Moja starká neostala nastálo ležiaca a vedela sa po uzdravení pohybovať. Problémy však nastali postupom času, o dva roky, kedy operovaná noha, ktorá bola vtedy zlomená, starkú veľmi bolela a prestala poslúchať. Doktori zistili v nohe infekciu, ktorú sa snažili liečiť.

Liečba však bola neúspešná a moja starká musela podstúpiť amputáciu nohy kvôli možnosti otravy krvi. Počas liečby zlomenej nohy nám starká vedela s pomocou prejsť do sprchy a mohli sme ju okúpať, no, žiaľ po amputácii bola veľmi slabá a nedalo sa jej hýbať. Museli sme preto vykonávať každodennú hygienu na posteli.

Keďže sme vedeli, že starká sa bude už väčšinu času zdržiavať na posteli, zakúpili sme jej lôžko, ktoré malo účinok proti preležaninám. Pre ležiace osoby trpiace inkontinenciou existuje možnosť zakúpenia hygienickej plachty alebo ochrannej pomôcky na posteľ, ktorá slúžia ako ochrana matraca pri pretečení moču. Tieto podporné pomôcky sú dostupné v rôznych veľkostiach a možnostiach.

Mali sme šťastie, že stará mama bola stále pri vedomí a rozprávala sa. Taktiež cítila, kedy jej unikol moč alebo kedy mala ochranné nohavičky príliš vlhké a zakaždým povedala, že treba už ochranné nohavičky vymeniť.

Vedel som, že to je dobrá pomoc od nej, pretože odhadnúť, kedy je čas na výmenu, nebolo ľahké. Dosiahli sme tak suchú a nie veľmi namáhavú pokožku, ktorú sme každý deň natierali ochrannou vazelínou.

Inkontinencia u seniorov je trochu odlišná od inkontinencie pri mladších dospelých ľuďoch. Seniori majú menšiu pravdepodobnosť zlepšenia zdravotného stavu a preto počiatočná fáza liečby, kedy pacient cvičí svaly panvového dna, je často preskočená. Veľakrát je aj intenzita úniku moču vyššia a zdravotný stav sa zhoršuje rýchlejším tempom.

Stáva sa preto, že väčšina starých ľudí ostane ležať a je tak odkázaná úplne na ochranné plienky až ochranné plachty. Hygiena je v tomto prípade veľmi obmedzená a okrem čistiacich krémov sa používajú aj ochranné krémy proti preležaninám.

Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?