Lojzo a jeho zápiskyPísanie je moja radosť.

Aj inteligentná domácnosť potrebuje poistenie

Publikované 19.11.2018 v 13:04 v kategórii Dom a záhrada, prečítané: 195x

Rovnako ako ja, aj mnoho iných ľudí si myslí, že nie je nič lepšie, ako mať svoju domácnosť plne pod kontrolou, aj keď ste v práci alebo odcestovaní. Doba napreduje a s ňou prichádzajú stále nové vymoženosti, ktorými si vieme svoj život zjednodušiť.

Vaša domácnosť môže byť plná rôznych zariadení a inteligentných pomôcok, ktoré medzi sebou komunikujú na základe platformy. Vďaka týmto inteligentným technológiám sa aj moja domácnosť stala pohodlnejšou a bezpečnou, ale aby bola ešte bezpečnejšia, netreba zabúdať ani na jej poistenie.


V nadväznosti na môj predošlý článok o inteligentných domácnostiach som sa rozhodol pozrieť sa zbližša aj na poistenie domu, teda vašej nehnuteľnosti, keďže každá domácnosť, aj tá inteligentná, potrebuje byť poistená. Hoci si myslíte, že detektor požiaru odvráti vyhorenie vašej domácnosti alebo kamerový systém vás ochráni pred zlodejmi, vždy je lepšie byť aj poistený, pre prípadné riziká a hrozby v situáciách, v ktorých môžu technológie zlyhať.


Čo všetko dokáže inteligentná domácnosť

Pre tých, ktorí nečítali môj predošlý príspevok, by som rád zopakoval výhody inteligentných domácností a v skratke priblížil, aké vymoženosti sú k dispozícii. Ja využívam niekoľko z nich a tak som so svojím domom v neustálom spojení prostredníctvom mobilného telefónu, ktorým celú domácnosť ovládam.

V inteligentnej domácnosti môžete okrem jednoduchého ovládania spotrebičov a kontrolovania spotreby energií využiť aj rôzne iné nápomocné prostriedky, ako napríklad senzory a kamerový systém na zabezpečenie domu. Pred príchodom z práce domov si môžete celú domácnosť vykúriť na presne nastavenú teplotu, zapnúť svetlá vo vnútri, ale aj pred vstupom do domu a na diaľku môžete ovládať rolety či žalúzie a takisto otvoriť aj zavrieť okná. Vďaka inteligentnej domácnosti môžete jednoducho ovládať svoju záhradu, bazén či zavlažovacie zariadenie. Čerešničkou na torte sú napríklad inteligentné zásuvky a detektory, ktoré dokážu okrem iného odhaliť prítomnosť dymu alebo vody v miestnosti.

Samozrejmosťou, na ktorej záleží vývojárom inteligentných domácností, nie je len hľadanie riešenia väčšieho komfortu pri bývaní, ale aj znižovanie nákladov na prevádzku domácnosti a šetrenie času jej majiteľa.


Poistenie treba aj tak

Hoci znie pojem inteligentná domácnosť zaujímavo a možnosti jej využitia sú veľmi lákavé, vždy sa treba na veci pozrieť aj z druhej strany a so zdravým a triezvym uvažovaním. Keď som sám sebe položil otázku, či by som takejto domácnosti plne dôveroval, moja odpoveď bola jednoznačná. Aj keď sú dnešné moderné technológie na vysokej úrovni, predsa len môžu zlyhať. Hoci ma detektor dymu môže upozorniť na to, že mi prihorel koláč, a aj na to, že v mojom dome vypukol požiar, pred vyhorením celej domácnosti ma nezachráni. Preto som si uvedomil, že ani pri inteligentnej domácnosti nemôžem zabudnúť na jej poistenie. Len to ma môže aspoň finančne ochrániť pred vzniknutou škodou.


Poistenie nehnuteľnosti

Pri vybavovaní poistky si však dávajte pozor na to, na aké riziká sa chcete dať poistiť. Poistenie nehnuteľnosti sa vzťahuje len na budovu, teda na jej múry, okná, dvere a podlahy v dome či byte. Je určené na zabezpečenie nehnuteľnosti proti živelným katastrofám (záplavy, víchrice, pád stromov, úder blesku, zosuv pôdy...), proti vandalizmu a poškodeniu stavby. Naopak, ochranu zariadenia bytu alebo ochranu pred krádežou šperkov či elektroniky vám poskytne poistenie domácnosti.

Aby ste v prípade vzniku poistnej udalosti predišli problémom pri vyplatení poistného, pozor si treba dávať na tieto konkrétne situácie:

· Pokiaľ máte ústredné kúrenie alebo používate plynovú pec či kozub, každé dva roky musíte mať od kominára spísanú revíznu správu komína.

· Výmera domu v poistnej zmluve by mala byť zhodná na meter štvorcový so skutočnou výmerou stavby, inak hrozí riziko nevyplatenia celého rozsahu škody.

· Pozor si dávajte aj na výluky z poistky, pretože v niektorých oblastiach krajiny často postihovaných živelnými pohromami nemusí byť dané riziko zahrnuté do zmluvy.

· Pozor aj na chyby, ktoré mohli nastať pri stavbe domu a narušili jeho statiku. V takomto prípade, pokiaľ nie sú chyby v stavbe spôsobené v dôsledku zemetrasenia, povodne alebo inej katastrofy, poisťovňa vám škody nepreplatí.

· Poistná zmluva podpísaná na určitú sumu, ktorá zodpovedala hodnote nehnuteľnosti napríklad pred piatimi rokmi, už nemusí byť v súčasnosti dostačujúca. Jej hodnota sa totižto v priebehu rokov mení.

Nezabúdajte ani vy na poistenie či už bytu, rodinného domu, chaty, alebo inej nehnuteľnosti, ktoré zahŕňa mnoho rizík. Získate tak ochranu svojej nehnuteľnosti, ktorá vôbec nemusí byť ani drahá, no zato bude účelná. Mne bola moja poistka vyrátaná na základe typu poistenej nehnuteľnosti, rozsahu poistného krytia a výšky poistnej čiastky. Teraz je už aj moja inteligentná domácnosť chránená nielen technologicky, ale aj finančne vďaka poisteniu.

Komentáre

Celkom 0 kometárov

  • Neregistrovaný uživatel

    Meno: Prihlásiť sa

    Blog:

    Obsah správy*:

    Kontrolní kód*:
    Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?